Društvo upokojencev Rakek in Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica sta v rakovški enoti knjižnice, ki odslej nosi ime po Ivanu Matičiču, pripravila prijeten večer z najstarejšo krajanko, in Rakovčanom dobro poznano, Marijo Frlan, ali kot ji pravijo, Frlanovo mamo. Z gostjo, ki preživlja častitljivo 98-leto svojega življenja, se je pogovarjala dr. Ljuba Dornik Šubelj.
Marija Frlan se je rodila v številčno družino v Novem svetu. Življenjska pot jo je že kot osemletno deklico vodila v okoliške vasi in v okolico Rovt. Delala je kot pastirica in dekla. Življenje v »tujih hišah« ji je prineslo tudi marsikatero težko preizkušnjo, ki je mladim danes težko dojemljiva.
Pred začetkom druge svetovne vojne je živela v Škofji Loki in tam srečala tudi svojo prvo ljubezen. Navkljub vojni vihri sta si mlada zaljubljenca obljubila zvestobo za vse dni, ki pa so jima bili zelo skopo odmerjeni. Kot zavedna Slovenca sta pomagala odporniškemu gibanju pri reševanju zajete partizanke iz nemških zaporov v škofjeloškem gradu. Nemški varnostni organi so ju prepoznali kot partizanska sodelavca. Pri Mariji so našli celo dve bombi, ki sta bili namenjeni zaprti partizanki. Nemci so jo zaprli v zloglasni nemški zapor v Begunjah, nato pa so jo poslali v taborišče Ravensbruck. Nemci so lahko zaprli Marijo Furlan, niso pa mogli podrediti njenega duha, navkljub dejstvu, da so ji moža ustrelili kot talca.
Po osvoboditvi se je šibkega zdravja vrnila v Škofjo Loko. Neuklonljiva volja pa ji je na življenjsko pot pripeljala novo ljubezen, šoferja Ivana Frlana. Nova služba, ki jo je dobil Ivan pri Ileniču na Rakeku, ju je zanesla v ta del slovenske dežele. Kmalu po preselitvi se je Marija vključila v družabno življenje kraja. Kdo se ne spomni njenih prizadevanj za delovanje Rdečega križa, upokojencev in borčevske organizacije
Na Rakeku tako živi že sedem desetletji. Kljub težkim življenjskim preizkušnjam tudi po vojni, pa ima danes ima Frlanova lastno hišo, njeni otroci so na svojem, v jesen življenja pa ji sončne žarke prinašajo številni vnuki in pravnuki.
Obiskovalce knjižnice je Marija Frlan z iskrivostjo popeljala po svoji življenjski poti ter vse presenetila z željo za stoti rojstni dan – sto litrov terana in druženje z veselimi prijatelji.
Avtor: Bogdan Urbar
Fotograf: Ljubo Vukelič