Skozi stoletja kompleksna balkanska zgodovina se je odražala tudi v političnem dogajanju v 90. letih prejšnjega stoletja, v času razpada skupne države. Vojna v BiH, vojna med tremi bratskimi narodi, ki so stoletja živeli v sožitju, je še danes za mnoge boleča tema, ki zahteva neopredeljeno, neodvisno in realno obravnavo. Lotil se je je zgodovinar in sociolog Bogdan Urbar, ki je opravil obsežno raziskavo zgodovinskih virov, obiskal je tudi več arhivov bivših jugoslovanskih republik.
Nastala je knjiga Tuji prostovoljci v Bosni in Hercegovini ter pojav bošnjaškega islamizma, ki jo je avtor predstavil 19. septembra 2019 v rakovški knjižnici. Zainteresirani bralci so knjigo lahko tudi kupili, saj je večeru prisostvoval tudi Samo Vadnov, direktor založbe Buča.
Odlomek iz knjige: »Ko obravnavamo tanko mejo med pojmom muslimanskega in pojmom bosanskega, se moramo zavedati, da je pojem bosanskega na območju BIH mnogo starejši od pojma muslimanskega. In nenazadnje brez pojmovanja bosanskega v preteklosti ne moremo realno pojmovati bošnjaško in Bošnjake. Navedeno pojmovanje se pogosto enači in z njim manipulira tudi v povezavi z vprašanjem podpore uradnih oblasti R BIH prihodu tujih prostovoljcev.«
Nevena Savić