Domžalski knjižničarji na ogledu cerkniškega domoznanstva

Oktobra meseca so si domoznanstvo v Knjižnici Jožeta Udoviča Cerknica ogledali knjižničarji iz Knjižnice Domžale.

Direktorica KJUC Marija Hribar je predstavila domoznanski oddelek KJUC, ki deluje od leta 1992, ko je začel načrtno zbirati, obdelovati, tudi članke iz periodičnega tiska, hraniti in posredovati domoznansko gradivo s področja treh notranjskih občin Cerknice, Loške doline in Blok. Zbirka vsebuje več kot 7000 enot, med katerimi so najštevilčnejše knjige, časopisi, rokopisi, notno, kartografsko in slikovno gradivo, video, zvočni posnetki, drobni tisk (prospekti, plakati, vabila), diplome, kataloge … Od leta 2007 do 2017 je knjižnica pridobila dragocene raritete, v katerih so omenjeni notranjski kraji in ljudje od 16. stoletja naprej.  Veliko vprašanj se je nanašalo na sprejemanje in hrambo arhivov društev, organizacij, družin, posameznikov. Ustanova je lahko uspešna le tedaj, če si pridobi zaupanje.

Na strokovnem srečanju je bila izpostavljena tudi publicistična dejavnost, knjižnica skupaj z založbo Maks Viktor uspešno prevaja in izdaja krasoslovna dela iz 18. stoletja. Ustavili smo se pri posameznih domoznanskih projektih, ki so imeli širši odmev v slovenskem prostoru. Skupaj smo si ogledali prizidek, v katerem ima od leta 2019 nove prostore arhiv domoznanskega oddelka. Skušali smo odgovoriti na vprašanja o vzdrževanju mikroklimatskih razmer v prostoru, saj ne obstaja idealna stopnja temperature in relativne vlage, ki bi veljala za vse gradivo enako.

Predstavljen je bil tudi spletni portal eNotranjska, vzpostavljen leta 2022. Leksikon je delo Knjižnice Jožeta Udoviča Cerknica, Notranjskega regijskega parka in Občine Cerknica oziroma sodelavcev občinskega glasila Slivniški pogledi. Domžalski knjižničarji so bili nad videnim in slišanim navdušeni.

Marija Hribar

domzale2 - Domžalski knjižničarji na ogledu cerkniškega domoznanstva domzale1 - Domžalski knjižničarji na ogledu cerkniškega domoznanstva